خداوند در سورة بلد آیه ی 4 می فرماید:

«لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فِی کَبَدٍ؛ که ما انسان را در رنج آفریدیم»به نظر شما این رنج و سختی در چه چیزی هست، «تفکر نوشت» خود را پیرامون آیه بالا بیان کنید.تفکرنوشت: کبدبر وزن فَرَس به معنای سختی هست و بیش از یکبار در قرآن نیامده.

 منظور از «کبد؛ سختی» در آیة، این  که انسان را در رنج آفریدیم، زندگی او پر از مشقت و رنجه و همین رنج  هست که او را به کمال و ترقی سوق میده. اگر انسان در مشقت و سختی نبود برای از بین بردن آن تلاش نمیکرد و اگر تلاش نمی کرد،‌ و در آیه دیگر بیان شده که :«یا أَیُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّکَ کادِحٌ إِلی رَبِّکَ کَدْحاً فَمُلاقِیهِ؛(انشقاق(۶))ای انسان ! تو با تلاش و رنج به سوی پروردگارت می روی و او را ملاقات خواهی کرد.»

انسان از  طرفی دارای بُعد روحانی و از طرفی دیگر دارای بعد جسمانی هست و این رو هم میدونیم که روح انسان جاودانه هست . روح انسان، چند صباحی در این دنیا با جسم همراهِ٬ جسم هم به سبب مادی بودن و تعلقات او؛ با دنیا دارای اثراتی است.زندگی روح با جسم در این دنیا، همراه رنج هست. تا در آزمایش الهی سر بلند بیرون بییاد و خداوند در سوره ملک فرمودند: «الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَیاةَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً؛(ملک(۲))خداوند مرگ و حیات را آفرید تا شما را بیازماید که کدامیک از شما بهتر عمل میکنید.»

در انتها برای مطالعه ی بیشتر میتوانید به تفسیر المیزان و نمونه مراجعه کنید.